Milujem jedlo, čo si podľa môjho blogu mohlo všimnúť veľa z vás. Je naozaj len zopár jedál, ktoré nezaraďujem do svojho jedálnička, ale dokážem ich zjesť. Vždy totiž ochutnám všetko, a ako som sa už viackrát vyjadrila zbožňujem nové chute. Takže dám šancu každému pokrmu. Pred čím som mala však ozajstný rešpekt boli zdravé jedlá. Poznáte to však? Vygooglite si zdravé recepty a nájdete ingrediencie – ovsené vločky, proteín, banán, tvaroh, či krupica. Nehovorím, že ide o zlé a menej chutné receprúry, ja som si však radšej pochutila napríklad na obyčajnom rezni. Neverila som totiž, že zdravé jedlá môžu chutiť tak dobre, ako tie nezdravé. Viem, že sa nájde veľa ľudí ktorí majú rovnaké obavy zo zdravých jedál, i keď dnes už sa stravujeme oveľa lepšie a zdravšie ako v minulosti. A s pribúdajúcim vekom a spomalujúcim sa metabolizmom nám toho asi ani veľa neostáva.
Osobne si potrpím na kvalitné potraviny a veľmi rada tak podporím lokálnych farmárov, ktorí pilno pracujú, aby vyprodukovali kvalitné potraviny. No dokážem si tiež kúpiť suroviny v obchodnom reťazci.
Nedávno som na Instagrame podporila vydanie knihy “Jeme zdravo – rýchlo a jednoducho”, čo ma presvedčilo vyskúšať niečo nové a zdravé. A keďže onedlho je tu jeseň, jeden recept, Cizrnový salát se sušenými rajčaty, som si vybrala aj z českej knihy “Jíme zdravě na podzim”. Podobný recept, “Šalát z čiernej šošovice s pečenou dyňou a feta syrom,” som minulý rok pripravovala aj ja a som veľmi zvedavá na ich porovnanie.
Poďme sa teda pozrieť ako to dopadlo.
Začneme ľahkým predjedlom doplneným o môj recept na cesnakový dip, bez ktorého si takéto predjedlo ani neviem predstaviť.
Cuketové čipsy s parmezánom a cesnakovým dipom
- 500g cukety
- 2PL olivového oleja
- 1 vajce
- 2 strúčiky cesnaku
- 100g strúhaného parmezánu
- 1ČL čierneho korenia
- 1ČL soli
Cuketu si nakrájajte podľa chuti. Ak máte radi kolieska zvolte tie alebo môžete cuketu nakrájať na hranolčeky. Potom v miske zmiešajte vajce, olej nastrúhaný cesnak, soľ a korenie. Do druhej misky nastrúhajte parmezán. Cuketu obalte najprv v cesnakovej marináde a následne v parmezáne. A šup s tým do rúry. Pečieme pri teplote 160 ℃ asi 20 minút.
Môj tip: Cuketu nakrájajte na rovnaké kúsky, aby sa vám nestalo, že jedna časť bude príliš mäkká a druhá veľmi surová. Vyskúšajte k nej skvelý cesnakový dip.
Zdravé, vynikajúce a jednoduché. Čo viac dodať. Pripravte si ich k telke alebo potešte nimi návštevu. Neoľutujete!
Ja som namiesto 100g parmezánu použila 200g, ale to naozaj záleží len na chuti každého z nás.
Hlavným chodom bude už spomínaný Cícerový šalát. Keďže ja som mala doma čerstvú dyňu z lokálneho trhu ZeZáhorá, využila som ju a namiesto mrkvy som použila tekvicu hokkaido.
Cícerový šalát so sušenými paradajkami
- 400g mrkvy alebo tekvice hokkaido
- 280g predvareného cíceru
- 2ČL rímskeho kmínu
- 2ČL sušeného oregana
- 2ČL olivového oleja
- 200g hlávkového šalátu
- 100g rukoly
- 320g čiernej šošovice
- 20g sušených paradajok
- soľ
- korenie
Zálievka:
- 4PL citrónovej šťavy
- 4ČL jablkového octu
- 4ČL medu
- soľ
- korenie
Tekvicu nakrájajte na menšie kúsky a spolu s cícerom pridajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Posypte oreganom, kmínom, soľou a korením. Pridajte olej a premiešajte. Pečieme pri teplote 190 ℃ asi 20 minút.
Hlávkový šalát zalejte pripravenou zálievkou, zmiešajte s upečenou dyňou, cícerom a uvarenou čiernou šošovicou. Podávajte s rukolou, sušenými paradajkami a zalejte zvyšnou zálievkou.
Skvelé a opäť zdravé jedlo, ktoré môžete pripraviť na obed alebo večeru. Ak máte obavy zo zdravých jedál a netradičných surovín, rovnako ako som ich mala ja, nemusíte sa vôbec báť. Ja sa len teraz neviem rozhodnúť, ktorý recept sa mi páči viac. Či môj recept na Šošovicový šalát s pečenou dyňou a feta syrom, alebo recept od Jeme zdravo na Cícerový šalát so sušenými paradajkami. Oba totiž chutia famózne.
Môj tip: Tento šalát skvelo dopĺňa slaný syr, ktorý si na záver môžete posypať na hotový pokrm.
A čo by to bolo za menu bez sladkej bodky na záver. Tiramisu mám veľmi rada, najmä jeho jednoduchú a rýchlu verziu bez vajec. Aj takýto recept nám prináša kniha “Jeme zdravo – rýchlo a jednoducho”. Keďže na mojom blogu nájdete Tiramisu podľa mňa, ktoré je tiež pripravované bez vajec, nebolo opäť jednoduché vybrať si ten lepší recept. Tiramisu od Jeme zdravo bolo ale zaručene zdravšou a ľahšou voľbou a aj napriek tomu chutilo výborne.
Tiramisu
- 12 celozrnných piškót
- 1 espresso
- 150g polotučného tvarohu
- 50ml polotučného mlieka
- 30g vanilkového proteínu
- stévia
- 2PL holandského kakaa
Na dno pohára vložte piškóty a zalejte ich tretinou kávy. V miske zmiešajte tvaroh, mlieko, proteín a stéviu. Pridajte tretinu zmesi a vrstvite. Keď pridáte poslednú tretinu tvarohovej plnky, zasypte ju kakaom. Poháre vložte na 20 minút do chladničky a podávajte.
Zdravý recept, ktorý nikdy nesklame. Veľkou výhodou tohto dezertu je, že ho pripravíte do pol hodiny a chutí výborne. Bola som však prekvapená redšou konzistenciou tvarohovej zmesi (avšak podotýkam, že to mohlo byť spôbobené nespráne zvoleným tvarohom). To ale neubralo na výbornej chuti. Odporúčam robiť toto Tiramisu do pohára. Pozor na to, že suroviny sú vypoćítané len na jednu porciu.
Môj tip: Ak chcete, aby vaše Tiramisu dostalo špeciálnu chuť, pridajte do kávy niekoľko lyžíc rumu alebo likéru. Po pridaní proteínu zmes dôkladne premiešajte, aby vám nevznikli hrudky.
Na tieto recepty som použila čerstvé potraviny z nášho lokálneho trhu ZeZáhorá, s ktorým spolupracujem od založenia môjho food blogu. teším sa, že som mohla vyskúšať niečo nové, zdravé a chutné. Predsalen si vo svojom jedálničku vyhradím miesto aj na takéto zdravé recepty plné skvelých chutí. Ak totiž viete odkiaľ čerpať inšpiráciu a nájdete tie správne zdravé recepty, ich chute budú porovnateľné s tými nezdravými a nemusíte tak mať výčitky. Avšak, sem tam je potrebné aj zhrešiť.